© 2020 ALASKA MINERS ASSOCIATION. ALL RIGHTS RESERVED

TECHNICAL SESSIONS

TUESDAY | NOVEMBER 5, 2019

 

TRACK 1 | Tuesday Morning

TRACK 2 | Tuesday Morning

GEOSCIENCE INVESTIGATIONS
SESSION CHAIR | Joe Kurtak, BLM (Retired)

 

8:00 A.M. - 9:00 A.M.

  • The Earth Mapping Resources Initiative (Earth MRI) in Alaska - A new USGS-DGGS Partnership
    - Tom Crafford, Doug Kreiner, and Jamey Jones, USGS

  • USGS Geologic Map Schema (GeMS): A container for digital geologic map information
    - Jen Athey, DGGS

  • Evidence of Concentration of Organic Carbon at the Graphite Creek deposit, Kigluaik Mountains, Seward Peninsula
    - Geroge Case, USGS

10:00 AM - 11:00 AM

  • Heavy-mineral resources in sediments of Icy Cape, Southeast Alaska
    - Karsten Eden, Trust Land Office

  • Geologic mapping in the Eastern Tanacross Quadrangle, Interior Alaska
    - Evan Twelker, DGGS

  • Correlation of Yukon-Tanana upland river terraces with Klondike bench gravels implies regionally extensive paleo-placer gold potential
    - Adrian Bender, USGS

 80 YEARS OF ADVANCING AK'S MINING INDUSTRY
SESSION CHAIR |Karen Matthias, Council of Alaska Producers (CAP)

 

8:00 A.M. - 9:00 A.M.

  • Mining in Alaska: A History of Coexistence 
    - Representative Chuck Kopp, Alaska State House

  • Mining Tax: How our industry supports Alaska
    - Brandon Spanos and Kelly Mazzei,
    Alaska Department of Revenue Tax Division

10:00 AM - 11:00 AM

  • Panel Discussion on the Social Impacts from Mining The Real Story

TRACK 1 | Tuesday Afternoon

EXPLORATION HIGHLIGHTS
SESSION CHAIR| Curt Freeman, Avalon Development


2:00 P.M. - 3:00 P.M.

  • State of the State Address: Alaska Exploration
    - Curt Freeman, Avalon Development

  • Elephant Mountain Project, An Emerging Gold District near Eureka, Alaska 
    - Robert Boyd, Endurance

  • Estelle
    - Christopher Gerteisen, NovaMinerals

3:30 P.M. - 5:00 PM

  • Exploring the potential of the high-grade Johnson Tract
    Gold – Zinc (Copper) Project, Alaska - HighGold Mining

    - Darwin Green, HighGold

  • Zarembo Island Project Update; Wrangell District, Southeastern Alaska
    - Mark Robinson, Zarembo Minerals

  • Healy Gold Project – Northway Resources 
    - Luke van der Meer and Zach Flood, Northway Gold

  • Valdez Creek
    - Chris Olson, Valdez Creek Mining

WEDNESDAY | NOVEMBER 6, 2019

 

TRACK 1 | Wednesday Morning

TRACK 2 | Wednesday Morning

ENGINEERING ALASKA'S MINES
SESSION CHAIR | Tathagata Ghosh, UAF

 

8:00 A.M. - 9:00 A.M.

  • Industrial Scale Autogenous Milling Trial at the Fort Knox Gold Mine
    - Jeremy Pinard, Kinross Fort Knox

  • Infrastructure to Support Alaska's Mines
    --Lori Davey, GCI

  • Connecting Project Delivery to Project Success
    - Tom Rauch, Black Mountain

10:00 AM - 11:00 A.M.

  • Alaska Pollutant Discharge Elimination System Water Treatment Design for the Off-River Treatment Works – Pogo Mine
    - Jill Ladegard and Katie Schumacher, Northern Star Resources

  • Walter Creek Heap Leach Optimization at Fort Knox Gold Mine
    - Sarah Ingram, Kinross Fort Knox

  • Geologic Modeling at Coeur Alaska Inc.’s Kensington Mine –  “It Just Keeps Getting Better”
    - Mike Sphelmann, Coeur Alaska 

MINING IN ALASKA
SESSION CHAIR | Casey Burns, BLM - Alaska

 

8:00 A.M. - 9:00 A.M.

  • CAFF Arctic Mining Project and Biodiversity
    - Casey Burns, BLM - Alaska

  • Perspective on Collaborative Approach
    - Ron Rimelman, NovaGold

  • Panel Discussion | Arctic Mining & Biodiversity


MINING IN ALASKA
SESSION CHAIR | Jill Ladegard, Northern Star Resources


10:00 A.M. - 11:00 P.M.

  • Navigating the Permitting Maze: 20 Years of Lessons Learned - Dan Graham, Donlin Gold

  • The Open Road: Collaborative strategies for land management - Right-of-Way and Lease Renewals - Jill Ladegard, Northern Star Resources

  • Abandoned Mine Reclamation of Vitro Pit
    -Steve Buckley, DNR Mining Section Chief

  • BLM Mining Program & Revised Placer Mine Policies - John Hoppe and James Whitlock, BLM - Alaska

TRACK 1 | Wednesday Afternoon

ALASKA ADVANCED EXPLORATION PROJECTS
SESSION CO-CHAIRS| Dave Hedderly-Smith; Dave Hedderly-Smith, D.A, and Varina Zinno, Millrock Resources


2:00 P.M. - 3:00 P.M.

  • The Goodpaster District:  Past, Present, and the Dawn of a Third Cycle of Gold Deposit Discovery
    - Chris Van Treeck, Millrock Resources

  • The Herbert Gold Project
    - Carl Hale, Grande Portage Resources

  • Resource for the Illinois Creek Oxide Gold-Silver Mine, Western Alaska
    - Kit Marrs, Western Alaska Copper and Gold

3:30 P.M. - 5:00 PM

  • Sun and Western Brooks Range
    - Curt Freeman, Valhalla Metals, Inc.

  • A New Mine in the Making, Palmer Project 
    - Garfield MacVeigh, Constantine Metals

  • More Sunshine in the Upper Kobuk Mineral Projects
    - Andy West, Trilogy Metals

 

THURSDAY | NOVEMBER 7, 2019

TRACK 1 | Thursday Morning

80 YEARS: SAFER | SMARTER | STRONGER
SESSION CHAIR| Mike Satre, Hecla Greens Creek Mining Co.


8:30 A.M. - 11:00 A.M.

  • ANCSA and Alaska's Mining Industry
    - Kim Reitmeier, ANCSA Regional Association

  • The Mining Industry's Good Samaritan Opportunities
    - Tawny Bridgeford, National Mining Association

  • Safety Session Panel Discussion
    - Brian Horner, Learn to Return with Mining Industry Representatives

TRACK 1 | Thursday Afternoon

MINES AND ADVANCED PROJECTS
SESSION CHAIR| Jim Coxon, Northern Star Resources

2:00 P.M. - 3:00 P.M.

  • Looking at Alaska
    - Simon Collins, South 32

  • Calder Miner: A longterm limestone project in Southeast Alaska
    - Michael Lehman, Columbia River Carbonates

  • Kensington Mine's Golden Future
    -Mark Kiessling, Coeur Alaska

3:30 P.M. - 5:00 PM

  • Development of Dawson Mine Project, Prince of Wales Island
    - Bobby Fithian and Tom Bundtzen, Sundance Mining

  • Fort Knox Update
    - Falcon Price, Kinross Fort Knox

  • Pogo Mine Update
    - Jim Coxon, Northern Star Resources