2020 CONFERENCE INFORMATION

Conference registration includes access to the trade show and all great and informative technical sessions Wednesday - Friday. It does not include meals, mine tours, or short courses, those you will need to purchase separately (see ticketed events)

 

Please click on the buttons below to see additional information and details.

Airplane Icon.png
Schedule_Calendar_Icon.png
TechSession_Presentation_Icon.png

READY TO REGISTER?

If you are ready to register for the 2020 Spring Biennial Conference in Fairbanks, click the button below.

Conference
Registration

AIRFARE

Alaska Airlines has graciously offered a 7% discount those flying to the Fairbanks 2020 Conference and Trade Show

VALID TRAVEL DATES:
March 27 - April 7, 2020


2020 DISCOUNT CODE:
Click here for code and other information 

 

HOW TO BOOK:
At www.alaskaair.com, click on “Use discount code or companion fare code”, enter your origin/ destination city and travel dates, enter the AMA Discount Code and click on “Find Flights”. All eligible flights will display for you to choose from.

HOTEL

 

Currently we have three special rates for hotels in Fairbanks during our 2020 conference. 

CLARION HOTEL

2020 Discount Code: 

Click here for the Clarion Hotel code and other information 

WESTMARK HOTEL

2020 Discount Code: 

Click here for the Westmark Hotel code and other information 

SOPHIE STATION SUITES & WEDGEWOOD RESORT
2020 Discount Code: 
Click
here for the hotel codes and other information 

EVENT PARKING

 

The Carlson Center is located at
2010 2nd Avenue, Fairbanks, AK 99701

 

DIRECTIONS:
FROM EAST FAIRBANKS: 
Take Airport Way to Wilbur Street. Turn right on Wilbur Street. Located all the way at the end of Wilbur Street.


FROM WEST FAIRBANKS: 
Take Airport Way to Wilbur Street. Turn left on Wilbur Street. Located all the way at the end of Wilbur Street.


Parking is FREE at the Carlson Center. If you are arriving by bus or cab, the drop off area is located immediately in front of the arena from the 2nd Avenue front parking entrance.

 

FAIRBANKS DAILY NEWS MINER

If you are looking to advertise or share stories with the Fairbanks community regarding mining, the Fairbanks Daily News-Miner is working with the Alaska Miners Association to create a special edition during/for our AMA Conference in Fairbanks. Click the button below for additional information.

SCHEDULE AT A GLANCE

 
Screen Shot 2020-02-27 at 4.47.32 PM.png

TECHNICAL SESSIONS

*current confirmed list of technical sessions topics and speakers

 
WEDNESDAY APRIL 1, 2020
 

WEDNESDAY MORNING (8:00 a.m. - 11:30 a.m.)

PLACER MINING SESSION

SESSION CHAIR: Jamie Marunde, Doyon Ltd.

WEDNESDAY | 8:00 a.m. - 8:30 a.m.

Alaska Mineral Industry Overview

Speaker: Jen Athey, DGGS 

WEDNESDAY | 8:30 a.m. - 9:00 a.m.

Placer Mining At Fish Creek Fairbanks Mining District

Speaker: Joe Stepovich, Stepovich & Sons

WEDNESDAY | 9:00 a.m. - 9:30 a.m.

Sonic Drilling Geophysics for Placer Gold Exploration

Speaker: Liam Ferguson, Northern Sonic Drilling

WEDNESDAY | 10:00 a.m. - 10:30 a.m.

Building Partnership for Mineral Resource Development on Native Lands

Speaker: Jamie Marunde, Doyon Ltd.

WEDNESDAY | 10:30 a.m. - 11:00 a.m.

Session Topic: TBD

Speaker: TBD

WEDNESDAY | 11:00 a.m. - 11:30 a.m.

Session Topic: TBD

Speaker: TBD

 WEDNESDAY AFTERNOON (1:30 p.m. - 5:00 p.m.)

POLICY AND REGULATORY UPDATE

SESSION CHAIR: TBD

WEDNESDAY | 1:30 p.m. - 2:00 p.m.

Fortymile Wild & Scenic River: Promises, Expectations & Progress 1970 - 2018

Speaker: Jules Tileston, Retired DNR

WEDNESDAY | 2:00 p.m. - 2:30 p.m.

The Use of UAS (Drones) in Permitting and Inspection

Speaker: Russ Kirkham, DNR Mining

WEDNESDAY | 2:30 p.m. - 3:00 p.m.

Overview of the Office of Project Management and Permitting

Speaker: Ashlee Adoko, DNR OPMP

WEDNESDAY | 3:30 p.m - 4:00 p.m.

Mineral Tenure and State Lands in 2020 and beyond

Speaker: Ramona L Monroe, Stoel Rives LLP

WEDNESDAY | 4:00 p.m - 4:30 p.m.

What's Happening in Juneau and How Does it Impact Mining?

Speaker: Karen Matthias, Council of Alaska Producers 

WEDNESDAY | 4:30 p.m - 5:00 p.m.

Reissuance of the Placer Miner General Permit and Proposed Changes 

Speaker: TBD, US Army Corps of Engineers

THURSDAY APRIL 2, 2020
 

THURSDAY MORNING (8:00 a.m. - 11:30 a.m.)

ALASKA GEOLOGY SESSION

SESSION CHAIR: David Szumigala, Ambler Metals

THURSDAY | 8:00 a.m. - 8:30 a.m.

Cobalt at Bornite Copper-Cobalt Deposit, Southern Brooks Range, Alaska

Speaker: Zach Mahaffey, UAF Department of Geology

THURSDAY| 8:30 a.m. - 9:00 a.m.

Critical Minerals Mapping in Alaska

Speaker: Steve Masterman, DGGS

THURSDAY | 9:00 a.m. - 9:30 a.m.

The Mount Fairplay Igneous Complex - It's Weird, but not Sufficiently Weird

Speaker: Rainer Newberry, UAF Department of Geology

THURSDAY | 10:00 a.m. - 10:30 a.m.

Project Update: DGGS Geological Mapping in Eastern Tanacross Quadrangle

Speaker: Evan Twelker, DGGS

THURSDAY | 10:30 a.m. - 11:00 a.m.

Metallogenics, Exploration History & Current Industry Activity
in Tanacross Quadrangle

Speaker: David Hedderly-Smith

THURSDAY | 11:00 a.m. - 11:30 a.m.

Project Update: Liberty Bell Gold 

Speaker: Chris Van Treeck, Millrock Resources

 THURSDAY AFTERNOON (1:30 p.m. - 5:00 p.m.)

PROSPECTING ALASKA'S MINERAL RESOURCES

SESSION CHAIR: David Szumigala, Ambler Metals

THURSDAY | 1:30 p.m. - 2:00 p.m.

64North Gold Project, Emphasis on West Pogo Block and Aurora Target

Speakers: Greg Beischer, Millrock Resources & Duncan Chessell, Resolution Minerals

THURSDAY | 2:00 p.m. - 2:30 p.m.

Project Update: Peak Deposit - Path to Production

Speaker: Rick Van Nieuwenhuyse, Contango Ore

THURSDAY  | 2:30 p.m. - 3:00 p.m.

Project Update: Donlin Gold Geologic Modeling & 2020 Field Program

Speaker: Cliff Krall, NovaGold Resources

THURSDAY | 3:30 p.m - 4:00 p.m.

Ambler Metals: Moving Forward with Upper Kobuk Mineral Projects

Speaker: Andy West, Ambler Metals LLC

THURSDAY | 4:00 p.m - 4:30 p.m.

Project Update:  Graphite Creek

Speaker: Stan Foo, Graphite One Inc.

THURSDAY | 4:30 p.m - 5:00 p.m.

Project Update: Pebble

Speaker: Tom Collier, Pebble Partnership

FRIDAY APRIL 3, 2020
 

FRIDAY MORNING (8:00 a.m. - 11:30 a.m.)

ENGINEERING AND INNOVATION SESSION

SESSION CHAIR: Ashlee Adoke, DNR OPMP

FRIDAY | 8:00 a.m. - 8:30 a.m.

Wetlands and Mining - Northern Challenges, Northern Solutions

Speaker: Victor Ross and Steve Reidsma, Stantec

FRIDAY | 8:30 a.m. - 9:00 a.m.

NEPA Document Preparation and Baseline Data

Speaker: Ben Veach, Stantec

FRIDAY | 9:00 a.m. - 9:30 a.m.

Reshaping Power to Meet Mining Goals - Toward 100% Renewable Energy Mining

Speaker: Risto Paldanius, Wartsila North America, Inc.

FRIDAY | 10:00 a.m. - 10:30 a.m.

Water Treatment Technologies and Best Practices

Speaker: Jessica Short, Brenntag Pacific, Inc.

FRIDAY | 10:30 a.m. - 11:00 a.m.

The 2020 AMA Economic Benefits of Mining Report

Speaker: Donna Logan, McDowell Group

FRIDAY | 11:00 a.m. - 11:30 a.m.

Session Topic: TBD

Speaker: TBD

FRIDAY APRIL 3, 2020

FRIDAY AFTERNOON (1:30 p.m. - 5:00 p.m.)

ALASKA PROJECTS AND MINES

SESSION CHAIR: Carolyn Curlee, DNR Mining

FRIDAY | 1:30 p.m. - 2:00 p.m.

Usibelli Coal Mine: Doing Our Part to Energize Alaska

Speaker: Fred Wallis, Usibelli Coal Mine

FRIDAY | 2:00 p.m. - 2:30 p.m.

Mine to Mill Interface

Speakers: Craig Natrop and Michael MacArthur, Kinross Fort Knox

FRIDAY | 2:30 p.m. - 3:00 p.m.

Drone Usage at Fort Knox Mine

Speaker: TBD, Kinross Fort Knox

FRIDAY | 3:30 p.m - 4:00 p.m.

Use of Drone Technology at Kensington Mine Site

Speaker: Steve Ball, Coeur Alaska

FRIDAY | 4:00 p.m - 4:30 p.m.

Safety

Speaker: Tonu Martin, Kinross Fort Knox

FRIDAY | 4:30 p.m - 5:00 p.m.

Session Topic: TBD

Speaker: TBD

© 2020 ALASKA MINERS ASSOCIATION. ALL RIGHTS RESERVED